Tuvaletim Neden Taşıyor ?

Tuvaletiniz neden taşar ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini öğrenin

Taşan bir tuvalet, birçok insanın uğraşmak zorunda kaldığı nispeten yaygın bir sorundur, ancak bu sorunun ortak yanı, bunun hızla ele alınması gereken ciddi bir durum olmadığı anlamına gelmez. Taşan bir tuvaletten gelen su ahşap dolaplara sızabilir, duvarlara sızabilir veya döşeme tahtalarına zarar vererek küf, küf ve çürümenin evinizin altyapısına yayılmasını kolaylaştırabilir.

Bu sorunu daha büyük bir sorun haline gelmeden önce çözmek için, tuvaletin neden taştığını bulmak önemlidir, böylece durumu kendi başınıza çözmek için harekete geçebilir veya profesyonel bir tesisatçı tutabilirsiniz. Tuvaletin neden taştığının çeşitli nedenlerini ve kendinizi bu durumda bulursanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için bu kılavuza göz atın.

Tuvaletin Taşmasının Nedenleri

Bir tuvaletin taşmasının tipik olarak dört ana nedeni vardır. Tahliye hattı tıkalı olabilir, sıhhi tesisat delikleri tıkalı olabilir, evin ana kanalizasyon hattı tıkalı olabilir veya bir fosseptik sisteminiz varsa, fosseptik dolu veya tıkalı olabilir, bu da atık suyun eve geri akmasına neden olabilir. .

Tıkanık boru

Bir tuvaletin taşmasının en yaygın nedeni, giderin tıkanmasıdır. Tipik olarak, bir kişi tuvaleti amaçlandığı gibi kullanır, ancak çok fazla tuvalet kağıdını kanalizasyona atmaya çalışır. Fazla tuvalet kağıdı topaklanarak gider hattında tıkanmaya neden olarak klozetteki suyun gidere akmasını engeller. Bireysel bir tuvalet sifonu çekmiyorsa veya geri gelmiyorsa, tuvalet tıkanmış olabilir.

Bununla birlikte, sifonu çektiğinizde, tuvalet deposundaki sifon vanası, suyun depodan klozete akmasına izin vermek için bir kanadı kaldırır. Kanat, tank boşalana kadar açık kalır, ancak su giderden aşağı akamadığı için taşana kadar çanakta birikir. Peçeteler, kağıt havlular, kadın hijyen ürünleri, pamuklu toplar, ıslak mendiller veya sifon için yapılmamış diğer malzemeler gibi diğer maddelerin tuvalete atılması da bu duruma neden olabilir.

Tıkalı Sıhhi Tesisat Gider Borusu

Birçok kişi, tesisat tahliye borularında havalandırma delikleri olduğunu bilmez. Drenaj hatları atıkları ve atık suyu kanalizasyona taşırken, dallanan sıhhi havalandırma hatları çatıdan veya bir yan duvardan evin dışına çıkar. Bu menfezlerin amacı, borulardaki atık bozulduğunda oluşan birikmiş gazların dışarı atılmasına yardımcı olmaktır.

Ek olarak, havalandırma delikleri, tuvaleti sifonu çektiğinizde kanaldan aşağı itilen havanın yerini almak için dışarıdan taze hava getirir. Havalandırma hatları yapraklar veya çam iğneleri gibi döküntülerle tıkandığı için hava değiştirilmiyorsa, tuvalet düzgün çalışmaz ve tuvaletin taşmasına neden olabilir. Sifonu çektiğinizde tuvalet taşmasa bile borularda hava olmaması tesisat altyapısına zarar verebilecek bir vakum oluşturabilir. Sıhhi tesisat havalandırma deliklerini temizlemek için gerekli özel ekipmana sahip bir profesyonelle iletişime geçmeniz önerilir.

Kanalizasyon Hattı Tıkanması

Ev altyapınız, bir sorunun meydana gelebileceği tek alan değildir. Eve giden ana kanalizasyon hattı, kanalizasyon hattı tıkanırsa veya tıkanırsa tuvaletin taşmasına da neden olabilir. Bu sorun, evdeki kişilerin ıslak mendiller, kağıt havlular, peçeteler veya kadın hijyen ürünleri gibi yıkanmak üzere yapılmayan öğeleri veya malzemeleri yıkaması durumunda ortaya çıkabilir. Bazı mendiller özel olarak yıkanabilir olarak etiketlenir, ancak bu ürünler bile aslında belediye atık su sisteminde bozulmaz, bu nedenle tıkanmaları önlemek için mendilleri yıkamak yerine çöpe atmanız önerilir.

Kanalizasyon hattında büyüyen ağaç kökleri gibi dış etkenler de kanalizasyon hattının tıkanmasına neden olabilir. Kanalizasyon hattının tıkanmasıyla sonuçlanabilecek bir başka durum da, kanalizasyon hattında veya cadde için kanalizasyon ana hattında herhangi bir inşaat olup olmadığıdır, çünkü drenaj borusunun içinde biriken moloz, bir değişiklik nedeniyle kayabilir. basınç veya artan titreşim, bir tıkanıklık oluşturur.

Ana kanalizasyon tıkanıklığınız olduğunda suyun yedekleneceği yer olan kiler veya düz zemin olsun, sistemin en alçak açıklığının anlaşılması önemlidir. Fosseptik dolu olabilir, belediye kanalizasyonu tıkalı olabilir veya kanalizasyonunuz sokağa dökülebilir.

Tuvalet Taşırsa Ne Yapmalı?

Tuvaletin neden taştığını bilmek sorunu çözmek için önemlidir, ancak yere su döküldüğünde en acil sorun budur. Suyu durdurmak ve gidere dalmak veya kıvrılmak için bu adımları izleyin. Sorunun havalandırma deliklerinde, kanalizasyon hattında veya fosseptikte olduğundan şüpheleniyorsanız, durumu çözmek için bir tesisatçıyla iletişime geçmeniz önerilir.

  1. Su Kaynağını KapatınBu durumu çözmenin ilk adımı klozetin içine su akışını durdurmaktır. Bu, klozet kapağının yukarı kaldırılması ve suyun depodan klozete akmasını önlemek için kanatçığı elle aşağı doğru iterek elde edilebilir.Ayrıca tuvalete gelen su besleme hattı üzerinde bulunan su besleme vanası ile tuvalete giden suyu kolayca kapatabilirsiniz. Tuvaletinizde su besleme vanası yoksa ve düzgün bir şekilde kapanmayan hatalı bir kanatçık varsa, o zaman ev için ana su kapatma vanasını bulmanız ve tüm eve giden suyu kapatmanız gerekir.
  2. Fazla Suyu ÇıkarınTuvaletin aktif olarak taşmasını durdurduktan sonra, küf, küf ve çürümeyi önlemeye yardımcı olmak için zeminlerin, duvarların ve diğer nesnelerin tamamen kuru olduğundan emin olarak yerleri eski bir havluyla temizlemek için bir dakikanızı ayırın.Zemin ve çevredeki alan temizlendikten sonra bir kova ve küçük bir kap alın. Fazla suyu klozetten yavaş yavaş çıkarmak için kabı kullanın ve kovaya dökün. Bu, tuvalete dalmaya veya gidere yılan gibi girmeye çalıştığınızda yere daha fazla su dökmemeniz için yapılır.
  3. Tuvalete DalmakPistonunuz yoksa, bir tane almak için yerel bir ev geliştirme mağazasına gidin. Pistonun başını tuvalete koyun, pistondaki flanşın doğrudan gidere takıldığından emin olun. Tıkanmayı temizlemek için hava ve suyu tahliyeye zorlamak için pistonu yaklaşık 15 ila 20 saniye boyunca yukarı ve aşağı iterken pistonun tutamacını dik tutun.Tuvalete daldıktan sonra suyu tekrar açın ve sifon çekmeye çalışın. Tuvalet taşmadan sifonu çekiyorsa sorun çözülmüştür. Ancak, tuvalet hala tıkalı görünüyorsa, taşmadan önce suyu kapattığınızdan emin olun ve ardından bir sonraki adıma geçin.
  4. Drenaj yılanıBazen, özellikle tıkanıklık tuvalete atılmak üzere üretilmemiş bir nesne veya bir tür malzemeden kaynaklanıyorsa, gideri açmak tıkanıklığı gidermek için yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda, tıkanıklığı kırmaya veya tıkanıklığı çıkarmaya çalışmak için bir tesisatçının yılanını kullanabilirsiniz.Tahliye yılanının ucunu klozetin içine yerleştirin ve yavaş yavaş tahliyeye besleyin. Yılan daha fazla ilerleyemeyince tıkanıklıkla karşılaşmışsınızdır. Tıkanmayı kırmaya çalışıyorsanız, yılanın ucunu tıkanıklıktan geçirmek için ek ileri basınç uygularken yılanı hızla tahliyede döndürün.Bununla birlikte, tıkanıklığı çıkarmaya çalışıyorsanız, tahliye yılanını kanala beslemeden önce üzerinde bir kanca başlığı olduğundan emin olun. Tıkanıklıkla karşılaştığınızda, itmek yerine yılanı yavaşça geri çekin. Direnç hissederseniz, tıkanıklığı bağlamışsınızdır. Engeli kaldırmak için yılanı yavaşça geri sarın.Tıkanmanın giderildiğinden veya tahliye hattından çıkarıldığından emin olmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın, ardından düzeltmenizin işe yarayıp yaramadığını test etmek için suyu tuvalete açın ve sifonu çekin. Sorun devam ederse, profesyonel bir tesisatçı çağırmanız önerilir.

Bir Profesyonel Ne Zaman Aranmalı?

Sıhhi tesisat onarımları, evin çevresindeki altyapıya zarar verme riski taşır çünkü su, ahşap, alçıpan ve yalıtım yoluyla küf, küf ve çürümenin yayılmasına neden olabilir. Bu, tuvalete su tesisatı yapmak veya gideri kıvırmak gibi temel tesisat tamirlerine girişmemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak tesisat sistemleriyle ilgili bilginiz veya deneyiminiz yoksa, daha karmaşık işleri bırakmanız önerilir. profesyonel bir tesisatçıya.

Bir tank kanatçığını, şamandıra topunu, doldurma vanasını veya yıkama vanasını değiştirmek için yapabileceğiniz bazı tuvalet tankı montaj onarımları bile vardır, ancak havalandırma delikleri, kanalizasyon hattı veya fosseptik ile ilgili sorunlar genellikle ortalama DIYer’ın uzmanlığının dışında kalır. İşaretler, taşan tuvaletin tıkanmış havalandırmalardan, tıkalı bir kanalizasyon hattından veya fosseptikteki sorunlardan kaynaklandığını gösteriyorsa, sorunu gidermek ve gidermek için profesyonel bir tesisatçıyla iletişime geçmelisiniz.