Tıkanan tuvaleti açmanın üç yolu

Tıkanan tuvalet ve Klozet açmanın üç yolu

Tuvaletiniz tıkandığında, panikle sifonu çekmek tamamen normaldir, ancak sifon kolundan uzaklaşın! Bu genellikle ilk içgüdümüzdür, ancak tekrar sifonu çekmek muhtemelen sadece tuvaletinizi sular altında bırakacaktır. Tesisatçı gerektirmeyen tuvalet tıkanıklıklarını tamir etmek için kendi başınıza deneyebileceğiniz (pistonlu veya pistonsuz) birkaç yöntem vardır. Başlamak için bir çift lastik eldiven giyin ve su akışını hızlı bir şekilde kısıtlamanız gerekirse diye su kaynağının yerini belirlediğinizden emin olun.

Tıkanmaya ne sebep olur?

mutfak lavabo drenaj , tuvalet gideri tıkanabilir. Her zamanki suçlular atık, bir nesne veya hatta tuvalet kağıdıdır ve bunların tümü kanalizasyona takılabilir. 

Mutfağınızın veya banyonuzun lavabosunun altına bakın ve atık ve suyu uzaklaştıran kıvrımlı bir boru göreceksiniz. Buna p-tuzağı denir (bu u-büküm artı uzağa giden düz boru, yan tarafındaki P harfine benzer). Aynı şekil, tuvaletinizi oluşturan porselene de dahil edilmiştir; bu nedenle, tıkanıklığı tuvalet tuzağından geçirmeye çalışırken, tıpkı sifonun basıncının yaptığı gibi, tıkanıklığı viraj boyunca hareket ettirmeye çalıştığınızı hayal edin. tuvaletiniz düzenli çalışıyor.

Piston ile tıkanma nasıl açılır

İyi bir piston burada anahtardır: Sizinkinin çan şeklinde veya altta katlanabilir silindirik bir uzantı ile genişletilmiş olduğundan emin olun. Standart bardak piston şekilleri, yeterli emiş sağlamayacağından size hiçbir fayda sağlamaz. Ayrıca, uzatma parçasını katlarsanız, lavabo veya küvet giderlerinde kullanabileceğiniz standart bir bardak pistonunuz olur.

 1. Kauçuğu yumuşatmak için pistonunuzu sıcak su altında çalıştırın. Bu, güçlü bir mühür oluşturmaya yardımcı olacaktır.
 2. Pistonu, ideal olarak tamamen suya batırarak, tuvalet tuzağının açıklığını tamamen kaplayacak şekilde yerleştirin. Dalma işleminiz boyunca bu contayı koruyun.
 3. İlk birkaç tur çoğunlukla hava olacağından ve tıkanıklığı gidermek için suyun kuvvetini kullanmak istediğinizden, tuvaleti yavaşça daldırmaya başlayın. 
 4. Şimdi, gerçekten devam edin: Yapabildiğiniz kadar aşağı itin ve sonra keskin bir şekilde yukarı çekin. Tuvaleti başarılı bir şekilde boşaltmak için bunu gerektiği kadar tekrarlayın ve sabırlı olun. Sonuçları görmeniz için birkaç tur 15-20 iyi daldırma yapmanız gerekebilir. 
 5. Tuvaletin bir kez daha normal şekilde boşaldığını kontrol etmek için sifonu çekin. Değilse, tıkanma daha fazla daldırma gerektirebilir.

Temizleme solüsyonlarıyla tıkanıklık nasıl açılır

Dalma işe yaramadıysa, tıkanıklığı gidermek için birkaç basit temizleme solüsyonunu deneyebilirsiniz. Bulaşık sabunu, tıkanıklığın serbestçe hareket edebilmesi için tahliyenin yağlanmasına yardımcı olurken, kabartma tozu ve sirke de tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Sabun ve su

 1. Klozete yarım bardak bulaşık sabunu ekleyin ve 10 dakika bekletin.
 2. Sabunun tıkanıklığı temizleyip temizlemediğini görmek için yıkayın. 
 3. Bulaşık sabunu işe yaramadıysa, sıcak su ekle. Suyu bel hizasından boşaltın — bu, basınç oluşturmaya yardımcı olur ve bulaşık sabunu ile birlikte tıkanıklığı giderir. Not: Porseleni çatlatabileceğinden kaynar su eklemeyiniz. Küvet musluğundan gelen sıcak su ideal sıcaklıktır. 
 4. Tuvaletin tekrar normal şekilde boşaldığını kontrol etmek için sifonu çekin.

Kabartma tozu ve sirke

 1. Klozetin yarı suyla dolu olduğundan emin olun. Gerektiği kadar su ekleyin veya çıkarın – bu, çözelti köpürürken taşmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
 2. Kaseye 1 bardak karbonat ekleyin.
 3. Yavaşça 1 bardak sirke ve karbonat  dökün ve çözelti köpürmeye başlayacaktır.
 4. 20 dakika bekletin, sonra sifonu çekin. 
 5. Tuvaletin bir kez daha normal şekilde boşaldığını kontrol edin. Tuvalet hala boşalmıyorsa, bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilir veya solüsyonu gece boyunca bekletebilirsin.

Tuvalet yılanıyla nasıl açılır

Tuvalet yılanı, tıkanmaya neden olan malzemeyi kapmak ya da zorlamak için tuvalet tuzağına sardığınız uzun metal bir kablodur. Tuvalet yılanı ve tuvalet burgusu birbirinin yerine kullanılan kelimelerini duyacaksınız, ancak hatırlanması gereken önemli şey, bu aletlerin metalin etrafında koruyucu bir kauçuk kaplamaya sahip olmaları nedeniyle tipik bir tesisat yılanından farklı olmasıdır. Tuvaletler için özel olarak tasarlanmamış bir yılanın üzerindeki metal porselene zarar verebilir – bu nedenle tel askıları asla geçici tuvalet yılanı olarak kullanmamalısınız. Ambalaj üzerindeki talimatları izleyin veya bir tuvalet yılanıyla tıkanıklığı açmak için adım adım kılavuzumuzu izleyin .

Bir profesyonel ne zaman aranır

Tuvalet hala normal sifonu çekmiyorsa veya yılan kullanmakta rahat değilseniz, bir tesisatçı çağırmanın zamanı gelmiştir. Bir tesisatçı tutuyorsanız ve yukarıdaki yöntemlerle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, su kaynağını nerede kapatacağınız gibi bazı temel bilgileri size göstermelerini isteyin, böylece başka bir tıkanma yaşarsanız tekrar deneyebilirsiniz.

En Yakın Tesisat aynı mahallelerdeki tek başına konut seçeneklerinden daha uygun fiyatlı paylaşımlı sizlere özel hizmetler sunmaktadır. Ortak yaşamın sorunsuz olması için   En Yakın Tesisat  ayrıca, ev sorunlarını kendiniz gidermeye çalıştığınızda, ancak bir uzman çağırmanız gerektiğinde sizin için özel bir bakım ekibi vardır