Tuvalet Sorunları anlatımlı Çözüm

Ev tuvaletiniz iki ana bölümden oluşur: zeminde duran klozet ünitesi ve tuvaleti her sifon çektiğinizde salınan suyu tutan üst tank. Rezervuar deposu, hiç hareketli parçası olmayan sağlam bir porselen drenaj armatüründen biraz daha fazlasıdır. Sadece birkaç istisna dışında, çanakla ilgili çok fazla onarım yoktur. Tank ise iki önemli valfin yanı sıra yıkama işlemini başlatan kolun bulunduğu yerdir. Tuvalet onarımlarının çoğunun gerçekleştiği yer burasıdır. Tuvalet problemlerinin çoğunun kendi başınıza çözmenin oldukça kolay olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. 

Daha yeni tarz tuvaletler, sifon tasarımı ve parçaları açısından büyük farklılıklar gösterebilir. Üzerinde çalışmaya başlamadan önce tuvaletinizin markasını ve modelini bilmek her zaman iyi bir fikirdir. Üreticinin adı genellikle porselene damgalanır ve model depo kapağının alt tarafında görünür. 

Onarımlara başlamadan önce, tuvalet tankınızın nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmanız önemlidir. 

Tuvalet Rezervuar & Sifonu Nasıl Çalışır? 

Tuvalet tankının işlevi, siz tuvaleti sifonu çekene kadar bir miktar su tutmaktır; bu sırada tanktaki su, tankın altındaki bir açıklıktan aşağıya ve kaseye akar ve atıkları kaseden dışarı atmaya zorlar. evin drenaj ve kanalizasyon hatları. Depoda bunu mümkün kılan iki ana tuvalet parçası vardır : yıkama vanası ve doldurma vanası. 

Tuvalet tankının işlevi, siz tuvaleti sifonu çekene kadar bir miktar su tutmaktır; bu sırada tanktaki su, tankın altındaki bir açıklıktan aşağıya ve kaseye akar ve atıkları kaseden dışarı atmaya zorlar. evin drenaj ve kanalizasyon hatları. Depoda bunu mümkün kılan iki ana tuvalet parçası vardır : yıkama vanası ve doldurma vanası. 

Tuvalet  doldurma vanası,  tankı suyla dolduran mekanizmadır. Aynı zamanda “bilyeli musluk” veya “yeniden doldurma valfi” olarak da bilinir. Doldurma vanası, depo kapağı çıkarılmış haldeyken yukarıdan aşağıya baktığınızda genellikle deponun sol tarafında bulunur. Doldurma valfleri dört temel varyasyona sahiptir: 

  • Dalgıç tipi bilyalı horoz:  en eski tip, genellikle pirinçten yapılır 
  • Diyafram tipi bilyalı horoz: eski stiller pirinç olabilir, daha yeni tipler plastiktir 
  • Şamandıralı kap doldurma vanası: genellikle plastikten yapılmış daha yeni bir tasarım 
  • Flatör doldurma valfi: başka bir yeni tasarım 

Tasarım ne olursa olsun, doldurma vanası, yıkama sırasında depodaki su seviyesi düştüğünde su besleme vanasını otomatik olarak açacak şekilde çalışır ve ardından depodaki su seviyesi belirli bir seviyeye yükseldiğinde otomatik olarak kapanır. Tasarım tipine bağlı olarak valf, tanktaki su seviyesiyle birlikte yukarı ve aşağı hareket eden yüzer bir top veya bir yüzer kap tarafından çalıştırılır. Flatör doldurma vanaları, tankın altındaki su basıncını algılayarak çalışır. 

Rezervuar kapağını çıkarır ve sifon döngüsü sırasında tankın içinde neler olduğunu izlerseniz, bir tuvaletin nasıl sifon çektiğinin mekaniğini çabucak anlayacaksınız. 

Rezervuar Doldurma Şamandırası Nasıl Ayarlanır ?

Bir rezervuar doldurnma flatörünün Değiştirilmesi 

Rezervuar doldurma grubu çeşitli tasarımlarda gelir ve daha eski tarzlara genellikle suyu kontrol eden valfi (musluğu) çalıştıran içi boş bir terim olan  

musluk terimi bazen herhangi bir doldurma vanasını belirtmek için kullanılsa da, teknik olarak bu terim yalnızca iki tür için geçerlidir: dalgıç tipi ve diyafram tipi; kol topa bağlı. 

Yeni tuvaletlerde nadiren kullanılmalarına rağmen, eski tuvaletlerde hem piston tipi hem de diyafram tipi bilyeli musluklarla karşılaşabilirsiniz. Mekanizma çok basittir ve su seviyesinin ayarlanması gerektiğinde, şamandıra topunun su beslemesini kapattığı noktayı değiştirmek için şamandıra kolunun yukarı veya aşağı bükülmesiyle yapılır. Örneğin, sifon döngüsü tamamlandıktan sonra bir tuvalet çalışmaya devam ediyorsa bunun nedeni genellikle depodaki su seviyesinin çok yüksek olmasıdır. Şamandıra kolunu aşağı doğru bükerek, şamandıra bilyesi suyu daha düşük bir tank seviyesinde kapatır. Tanktaki su seviyesinin ayarlanması, şamandıra topunun valfi kapattığı noktanın “ince ayarı” meselesidir. 

Bu işe yaramazsa ve su akmaya devam ederse, bilyeli musluğu değiştirme zamanı gelmiş olabilir. 

Bilyeli valfler sorunlara eğilimlidir, bu nedenle bunlardan birine sahipseniz, onu daha modern bir şamandıra tipi doldurma valfiyle değiştirmek iyi bir fikirdir .  

Tahret Musluğu Onarımı

İkinci ana bileşen,  yıkama valfidir . Tankın merkezinde bulunan yıkama valfi, tankın alt açıklığına takılan plastik veya pirinç bir bağlantı elemanıdır. Kauçuk veya neopren kanatçık veya yüzer top ile çalışır. Kanat veya şamandıra bilyesi, valf açıklığına karşı oturur ve yıkama kolu çalıştırılana kadar suyu depoda tutar. Kola basıldığında, kol çubuğuna bağlı bir zincir veya kaldırma teli kanadı valf yatağından kaldırır ve suyun tanktan dışarı akarak klozetin içine akmasını sağlar. Tank boşaldığında, kanat valf yuvasına geri düşerek açıklığı kapatır ve suyun tankı yeniden doldurmasına izin verir. 

Daha yeni stil tuvaletler, tasarım ve yıkama mekanizması açısından büyük farklılıklar gösterir. Tuvaletiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce marka, model ve parça listesini bulmaya çalışmalısınız. 

Yıkama vanasına entegre edilmiş, boşaltma vanasının tabanından tankın içine kadar uzanan dikey bir taşma borusudur. Taşma borusunun rolü, hem suyun tanktan taşmasını önlemek hem de tank yeniden dolarken az miktarda suyun klozetin içine akmasını sağlamaktır. Taşma borusunun üstüne yerleştirilmiş küçük  doldurma borusu, yeniden doldurma döngüsü sırasında küçük bir su akışının hazneye akmasını sağlar. Bu, klozetteki durgun su seviyesini geri kazandırır ve tuzağı kapalı tutar. 

Tuvaletin Sabitlenmesi 

 Kesinlikle kendi başınıza çözebileceğiniz çok yaygın (ve çok can sıkıcı) bir sorun, tuvaletin sürekli akmasıdır. 

Çalışan bir tuvaleti tamir etmek nispeten kolaydır. Sorun, kanatçığın yıkama vanasının açıklığına doğru şekilde oturmamasından ya da tanktaki su seviyesinin çok yüksek olması ve suyun taşma borusunun üstünden tankın içine akmasına izin vermesi nedeniyle oluşur. Her iki sorunda da onarımların yapılması çok kolaydır. Tüm yeniden doldurma valflerinin su seviyesini ayarlamak için yöntemleri vardır ve kanatlı valflerin ayarlanması veya değiştirilmesi kolaydır 

Gevşek Rezervuar Butonu

Düzeltilmesi çok kolay olan başka bir sorun, yıkama kolunun  gevşemesi veya tankın geri kalanından bağlantısının kesilmesidir. Genellikle iki çözümden birini gerektirir: 

  • Kaldırma kolunu kanattan bağlayan kaldırma telini veya kaldırma zincirini yeniden bağlayın. 
  • Kol montaj somununu tankın içine ayarlayın ; sıkmak için saat yönünün tersine dönüş gerektiren ters dişlere sahiptir. 

Tuvalet Altında Su Kaçağının Tamiri

Tuvalet sorunlarının çoğu Rezervuardan kaynaklanırken, Klozetin tabanını ilgilendiren bir sorun var : klozetin tabanından zemin boyunca sızan su. 

Yaz aylarında biraz yoğuşma olması normal olsa da , klozetinizin dibinde gerçek bir su birikintisi olması gerçek bir sorun olduğunu gösterir. Bu suyun kirli olma olasılığı çok yüksektir, bu nedenle sorunun daha da kötüleşmesini önlemek için en iyisi sorun çözülene kadar tuvaleti kullanmaktan kaçınmaktır. 

Normalde bu sorun, tuvaletin tabanını zemine yerleştirilmiş tahliye açıklığına kapatan eksantrik gada ilgili sorunlardan kaynaklanır. tuvaleti çıkarmanız gerekecek . Bu büyük bir proje gibi görünse de, aslında o kadar da zor değil. Tesisatçı çağırmak yerine işi kendiniz yaparak çok tasarruf edebilirsiniz.