Tuvalet Rezervuarı Nasıl Temizlenir

 Evimizde görmezden gelme eğiliminde olduğumuz bazı eşyalar var. Bir şeyler ters gidene kadar gözden uzak, aklını kaybet. Tuvalet tankı bunlardan biridir.Hemen hemen tüm ev tuvaletleri, bir klozet sifonu çekmek için kullanılan tatlı su için bir rezervuar görevi gören bir depoya sahiptir. Bölgenizdeki suyun kalitesine bağlı olarak, tankın içinde bileşenlerin çalışmasına zarar verebilecek veya müdahale edebilecek mineral tortuları oluşabilir. Sıcak, nemli alanlarda, özellikle tuvaletin sık sık temiz su ile yeniden doldurulmasına izin verecek şekilde sifon çekilmezse, tankta küf ve küf oluşumu gelişebilir.Neyse ki, tankı temizlemek zor değildir ve muhtemelen kilerinizde bulunan ürünlerle yapılabilir.

Tuvalet Tankı Ne Sıklıkta Temizlenir


Her tuvalet tankı yılda iki kez temizlenmelidir. Sert su bulunan bir bölgede bir kuyudan su kullanıyorsanız, yıkama vanalarını iyi çalışır durumda tutmak için depoyu üç ayda bir temizlemek iyi bir fikirdir. Deponun temizlenmesi aynı zamanda klozetdeki sert su ve pas lekelerinin azalmasına ve banyodaki havanın tazelenmesine yardımcı olacaktır.

Neye İhtiyacınız Var


Uzun saplı sert fırça
Sünger
Lastik eldivenler (isteğe bağlı)
Malzemeler  Beyaz sirke
Dezenfektan temizleyici

Su Vanasını bulun


Depodan su boşaltılmalıdır ve su akışını durdurmak için su kontrol vanasını kullanırsanız bu basittir. Genellikle tankın arkasındaki duvarda veya tuvaletin tabanına yakın olan vanayı bulun. Su akışını kapatmak için saat yönünde çevirin.
Kapağı tanktan çıkarın ve dışarıya yerleştirin. Depo tamamen boşalıncaya kadar tuvaleti sifonu çekin . Depoyu boşaltmak için rezervuarın boyutuna bağlı olarak iki veya üç yıkama gerekebilir. Depoyu boşaltmak için tuvaleti birkaç kez sifonu çekmen gerekeceğine göre, neden tankı temizlemeye başlamadan önce klozeti iyice temizlemiyorsun ki su kiri dışarı atabilsin? Suyun boşa gitmesine izin vermenize gerek yok. 

Tankı Değerlendirin

Tank yeniyse veya gerçekten harika su bulunan bir bölgede yaşıyorsanız, tanka yalnızca bir dezenfektan temizleyici ile iyi bir fırçalama yapmanız gerekebilir. Bununla birlikte, tankın dibinde paslı renk değişikliği veya tankın tepesine yakın sert bir mineral halkası görürseniz, tankın sirke ile daha derin bir temizliğe ihtiyacı olacaktır. Tankı tam güçlü klorlu ağartıcı ile temizlemeyin veya tankı klorlu ağartıcı ile doldurmayın. Ağartıcı, iç bileşenlere zarar verebilir ve hatta bazı kanat valflerini çözebilir.

Dezenfektan Temizleyiciyle Temizlik


Depo duvarlarının içine ve zemine dezenfektan bir temizleyici püskürtün – köpüklü bir banyo temizleyicisi iyi çalışır ve yüzeye yapışır. Temizleyiciyi paslanabilecek herhangi bir metal bileşen üzerine püskürtmekten kaçının. Fırçalamadan önce temizleyicinin en az 10 dakika çalışmasına izin verin.

Kirleri temizlemek için uzun saplı bir sert fırça kullanın. Mevcut klozet fırçanızı kullanmayın ! Tanka potansiyel bakteri girmesine gerek yok. Tankın köşelerine ve dibine ulaştığınızdan emin olun.

Tuvaletin tüm “çalışan kısımlarını” temizlemek için nemlendirilmiş bir sünger ve biraz dezenfektan temizleyici kullanın. Şamandırayı, kanadı, kol zincirini veya çubuğu, yeniden doldurma borusunu ve diğer bileşenleri silin. Metal bileşenleri aşındırabilecek çok fazla kullanılmasını önlemek için temizleyiciyi süngerin üzerine püskürtün.

Su vanasını tekrar açın ve tankın yeniden dolmasına izin verin. Temizleyici ve gevşemiş topraktan kurtulmak için birkaç kez yıkayın.

Beyaz Sirke ile Derinlemesine Temizlik


Damıtılmış beyaz sirke içindeki asetik asit, mineralleri nazikçe parçalayarak temizleyebilmenizi sağlar. Hazneyi boşaltın, üst kısmını çıkarın ve damıtılmış beyaz sirke ile taşma vanası seviyesine kadar doldurun. Deponun boyutuna bağlı olarak depoyu doldurması üç galon sirke alabilir.

Sirkeyi 12 saat boyunca tankta bekletin Islatma süresinden sonra, sirkeyi yıkayarak tankı boşaltın. Dezenfektan temizleyiciyle aynı adımları takip ederek, gevşemiş kiri temizlemek için uzun saplı bir fırça kullanın. Çalışma bileşenlerini bir sünger ve biraz dezenfektan banyo temizleyicisi ile temizleyin. Su kontrol vanasını açın ve tüm kiri temizlemek için tankı suyla doldurun.