Su Faturanızda Artış Mı Oldu? Önce bunu oku!

Su faturanızda ani ve beklenmedik bir artış fark ettiniz mi? Bundan sonra ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Bunlar sahip olduğunuz bazı endişelerse, doğru yere geldiniz!

Su faturanızda ani bir artış olması, özellikle su kullanım rutininizi özellikle değiştirmediyseniz, sizi gerçekten şaşırtabilir. Ancak, yüksek su faturasının nedenini bulmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. 

Su faturanızda bir artış olduğunu fark ettiğinizde neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki makalemizi okumaya devam edin.

Bir su sızıntınız olduğundan şüpheleniyorsanız, bugün 0534 979 44 69 numaralı telefondan ücretsiz danışmanlık almak için Su Kaçağı Tespitinde bizi arayın

Neden Su Faturam Yüksek?

Su faturanızın yüksek olmasının birkaç nedeni vardır. Bu, önceki faturalarınızı ödememe sorunu olabilir veya su sağlayıcınız tarafından fiyatlar artırılmış olabilir. Her iki durumda da, su faturanızın yüksek olmasının diğer bazı nedenleri aşağıdadır:

 • Su faturanız daha önce ödemediğiniz tutarları içermiş olabilir. Önceki fatura döneminden kalan ödenmemiş tutarlar şu anda sahip olduğunuz faturaya aktarılmış olabilir.
 • Su tedarikçinizin fiyatları artmış olabilir. Bunu ekarte etmek için yeni faturanızdaki oranları ve önceki faturalarınızı karşılaştırmayı deneyin. Fiyatlar gerçekten arttıysa, su tedarikçiniz sizi bu konuda ya faturada ya da ayrı bir bildirimde bilgilendirmiş olmalıdır.
 • Faturanın düzenlenmesi gecikiyor olabilir. Normalden daha uzun bir süre için faturalandırılmış olabilirsiniz, bu nedenle fatura normalden daha yüksektir. 
 • Belki normalden daha fazla su kullandınız. Evde sizinle birlikte kalan daha fazla insan varsa bu doğru olabilir. Mevcut faturanızdaki ortalama günlük kullanımınızı, tercihen geçen yılın aynı dönemine ait bir fatura için önceki su faturalarınızla karşılaştırmayı deneyin.
 • Faturanız tahmini bir sayaç okumasına dayalı olabilir. Bu, sayaç okuyucusu ziyaret edildiğinde ölçere erişilemiyorsa doğrudur. Tahmini faturalar genellikle önceki su kullanım geçmişinize dayalıdır. Sayacınız okunduğunda, bir sonraki su faturanız tahmini süre için fazla veya az olan faturaları düzeltebilir.
 • Evinizde potansiyel olarak gizli sızıntılarınız var. Su kaçağı tespiti yapmak oldukça zor olabilir, bu nedenle bir tesisatçıya gelip daha fazla masrafı önlemek için bu sızıntıları tespit etmeniz önerilir. 

Su Faturam Yüksek Olduğunda Ne Yapabilirim?

Su faturanız yüksek olduğunda yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunlardan bazıları şunları içerir:

1). Ölçüm Cihazınızdaki Okumayı Kontrol Edin

Sayaç üzerindeki okumanın yanında fatura üzerindeki okumayı kontrol etmeyi deneyin . Sayacın hareket etmesi için biraz zaman olacağından, okunan değer biraz daha yüksek olmalıdır. Sayaç okumanızı kontrol etmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Siyah ve kırmızı sayıları daha iyi okumak için su sayacının kapağını kaldırın ve plastik sayacı temizleyin. 
 • Sayıları soldan sağa doğru okuyun.
 • Kilolitreyi (kL) temsil eden siyah sayıları kaydedin. 
 • 1.000 litrenin bir kL’ye eşit olduğu, kullanılan her litreyi kaydeden kırmızı sayıları not edin. Ancak faturalama amacıyla kırmızı sayılar genellikle göz ardı edilir. 

2). Su Sızıntılarını Test Etmeyi Deneyin

Su sızıntıları, artan su faturalarınızın ardındaki olası bir suçludur. Boruların veya su sayacınızın yakınındaki nemli alanları veya su birikintilerini kontrol etmeyi deneyin. Sızıntınız olduğunu düşünüyorsanız şu adımları deneyin:

 • Tüm muslukları ve su çıkışlarını kapatın.
 • Ölçüm cihazınıza yansıtılan okumayı kaydedin.
 • Bir saat bekleyin. Şu anda su kullanmayın.
 • Ölçüm cihazınızın başka bir okumasını kaydedin.
 • Okumalarınızda bir fark varsa, bir sızıntınız olabilir.

Bazen, yer altı su borularında da sızıntılar olabileceğinden, bir su sızıntısını görsel olarak bulmak zor olabilir. Bir sızıntı tespit edemiyorsanız, ancak yukarıdaki adımların kesinlikle bir sızıntı olduğunu gösterdiğini fark ederseniz, tavsiye için su tedarikçinizi aramak sonraki en iyi adımdır.

3). Su Sayacınızı Kontrol Edin

Bazen, bir su sayacının kullanımınızı ölçme biçiminde doğruluk sorunları olabilir. Su sızıntınız yoksa aşağıdaki sonraki adımları deneyin: 

 • Tüm muslukları ve su çıkışlarını kapatın.
 • Ölçüm cihazınıza yansıtılan okumayı kaydedin.
 • Bir musluktan aldığınız suyla 10 litrelik hassas bir kovayı doldurun.
 • Ölçüm aletinizdeki kırmızı sayıları referans aldığınızdan emin olarak başka bir sayaç okuması kaydedin. 10 litre kullanıldığını göstermelidir.

Kaydın farklı olduğunu fark ederseniz, su sayacınız yanlış olabilir . Daha fazla işlem için su sağlayıcınızla iletişime geçmeyi deneyin.

4). Tüketiminizi İzleyin

Sızıntılarınız yoksa ve ölçüm cihazınız doğruysa, kullanımda bir artış olması oldukça olasıdır. Düzenli sayaç okumaları yapmayı deneyin ve günlük su tüketiminizi ölçün. Bunu yapmak için en iyi zaman duştan önce ve sonra kayıt yapmak, çamaşır makinesini kullanmak ve bahçeyi sulamaktır.

Özet

Artan su faturasının ardında birkaç neden olabilir, bu nedenle gereksiz harcamaların devam etmesinin nedenini önlemek için mümkün olan tüm yöntemleri tüketmek önemlidir. 

Bir su sızıntınız olduğundan şüpheleniyorsanız, bugün 0534 979 44 69 numaralı telefondan ücretsiz danışmanlık almak için Su Kaçağı Tespitinde bizi arayın