Patlamış Borular Nasıl Tespit Edilir

Patlamış su boruları birçok faktörün sonucu olabilir – özellikle donma soğuğu, pas, kurulum sorunları ve diğer birçok neden gibi ani sıcaklık değişimleri. Su borularınızın neden patladığını bilmekten daha önemlisi, bir sızıntıyı veya bir borunun patlamasını algılamaktır.

Su baskını olmadığı sürece su sızıntınız olduğunu fark etmek zor olabilir. Bazen, gözetimsiz bırakılırsa büyük bir soruna neden olan, fark edilemeyen küçük sızıntılarla başlar. Fark ettiğiniz an, çok geç olabilir, çünkü zaten ciddi hasar meydana gelmiştir. Ne kadar küçük olursa olsun, sızıntıları başlangıçta tespit etmek önemlidir. Aşağıdaki ipuçlarından bazılarını izleyerek boru sızıntısı belirtilerine dikkat edin.

Bir sızıntıdan şüphelendiğinizde yapmanız gereken ilk şey, sızıntının kaynağını bulmaktır. Herhangi bir onarım girişiminde bulunmadan önce su kaynağını kapatın ve bir sızıntı tespit şirketi ile iletişime geçin 

Patlayan Boruları Bulmanın 7 Kolay Yolu

1. Su Faturanızda Ani Bir Ani Yükselme

Su faturaları, kullanımınıza veya yılın zamanına bağlı olarak değişebilir, ancak bir ev sahibi olarak, her ay tükettiğiniz aralık veya ortalama miktar hakkında iyi bir fikriniz olmalıdır. Su faturanızda ani bir artış varsa, diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak bunu bir uyarı olarak alın. Belirgin hasarlı borular olup olmadığını kontrol edin. Bulamazsanız, yerel tesisatçınızı arayın veya sızıntıyı bulmak için profesyonel hizmet alın.

2. Su Basıncındaki Değişim

Sızıntılar, su basıncınızın düşmesine neden olabilir. Bu, bir su sızıntısının veya hasarlı bir borunun en belirgin işaretlerinden biridir. Duşunuzda, çamaşırlarınızda ve evin etrafındaki diğer musluklarda su basıncında ani bir düşüş fark ettiğiniz anda, hemen profesyonel yardım çağırın.
 

3. Su İşaretleri

Sıhhi tesisat sistemleri duvarlardan ve döşemeden geçer. Zeminlerinizdeki ve duvarlarınızdaki en küçük filigran işaretlerine dikkat edin. Evin içinde de damlama ve su birikintilerine dikkat edin. Su izlerini fark ettiğinizde, onları kaynağa kadar izlemeye çalışın. Daha fazla damla ve su birikintisi görürseniz, hemen tesisatçınızı arayın.
 

4. Durgun Su

Borularınızın yakınında su birikintileri ve çukurlar fark ederseniz, bu, sızıntı yapan bir sıhhi tesisat hattının kesin bir işaretidir. Kendiniz onarmaya çalışmayın. Tesisatçınızı arayın ve daha fazla araştırma yapmasını ve sorunu derhal gidermesini sağlayın.
 

5. Suda Renk Bozulması ve Kötü Koku

Sızdıran borular, özellikle pas kaynaklı olanlar, kahverengimsi su üretecektir. Suyunuzun rengindeki herhangi bir değişikliğe dikkat edin. Su borularındaki sızıntılar da kötü kokuya neden olabilir. Kanalizasyon suyu, sızıntı yoluyla sıhhi tesisat hattına karışabilir. Suyun renginin solması ve kötü koku, sorunun acil bir çözüme ihtiyaç duyduğunun bir işaretidir. Sağlık sorunlarına ve güvenlik tehlikelerine neden olabileceğinden, sorunun uzun süre beklemesine izin vermeyin.
 

6. Garip ve Olağandışı Su Gürültüsü

Patlamış borular olağandışı su seslerine neden olabilir. Bu, sıhhi tesisat sorunlarını araştırırken dikkat edilmesi gereken işaretlerden biridir. Uğultu veya ıslık sesleri, duyacağınız yaygın seslerden bazılarıdır.
 

7. Görünür Boru Hasarı ve Sorunları

Bazı sıhhi tesisat hatları açıkta ve görünür durumda. Sızıntının kaynağını doğrulamak için boruları görünür sorun işaretleri açısından inceleyin. Bunu kendiniz veya tesisatçınızın yardımıyla yapabilirsiniz.
 

Şebeke Basınç Testi Nasıl Yapılır

  • – Su sayacınızı kontrol edin ve kapatın.
  • – Bir referans noktası olarak kullanabilmek için sayaç okumasını not edin.
  • – Cihazı tekrar açmadan önce en az 30 dakika dinlendirin. Evin içinde kimsenin muslukları kullanmadığından emin olun.
  • – Su sayacını tekrar açın. Su sayacı okuması değiştiyse ve kimse kullanmasa da çalışmaya devam ediyorsa, bu bir sızıntınız olduğu anlamına gelir.

 
Sızıntının doğrulanması bir şeydir, sızıntının ne kadar şiddetli olduğunu ve altında yarattığı hasarı belirlemek başka bir konudur. Bu nedenle, bir boru patlamasının ilk belirtilerinde hemen tesisatçınızla iletişime geçmeniz çok önemlidir. Sorunu kendiniz çözmeye çalıştığınızda, tesisatçınız üzerinde çalışıp sorunu hızla çözerek daha fazla hasarı önleyerek değerli zamanınızı boşa harcarsınız.

Su Kaçak Tespiti her türlü sızıntı için lütfen bugün 0534 979 44 69 numaralı telefondan bizi arayın.