Lavabo Tıkanıklığını Açmanın 5 Doğal Yolu

Tıkalı bir lavabo çok can sıkıcı olabilir ama tesisatçı çağırmadan önce lavaboyu kendin açmayı deneyebilirsin. Elle temizlik eğer boruları büyük öbekler hâlinde maddeler tıkadıysa işe yarar ama borulardaki istenmeyen materyallerden kurtulmak için doğal lavabo açıcılar yapabilir ya da kimyasal lavabo açıcıları kullanabilirsin. İşte bir dahaki sefere lavabon tıkandığında denemeniz gereken en yaygın yöntemler Lavabonuzu açmanın yollarını size öğreteceğiz . 

Saç, sabun köpüğü, diş macunu ve diğer  kimyasalları neredeyse aşılmaz bir tıkanma oluşturabileceğinden banyo lavaboları yanıltıcı olabilir. Ancak bir tesisatçıyı aramadan önce, tıkanıklığı açmanın son derece kolay ve hepsinden önemlisi ucuz olan bir dizi alternatif yöntemi vardır.

Banyo Lavabosunun Tıkanıklığını Açmanın 5 Doğal Yolu

Banyo lavabolarına odaklanmamıza rağmen, bu kanal açma tekniklerinin çoğu diğer giderlere de uygulanabilir.

Aşağıdaki yöntemler denenmiş ve doğrulanmıştır ve hiçbiri aşındırıcı, zehirli kimyasallar içermez:

 1. Kabartma tozu ve Sirke

Bu, banyo lavabolarında çok etkili olduğu kanıtlanmış eski bir kanal açma yöntemidir. Basitçe bir ölçme fincan sirke 1/3 fincan kabartma tozu 1/3 fincan karıştırın .

Bu karışım hemen köpürmeye başlayacak ve derhal kanalizasyona dökülmelidir. Köpürme eylemi, saçı gidermeye ve bu kadar etkili bir şekilde kirletmeye yardımcı olan şeydir. Yaklaşık bir saat beklettikten sonra sıcak suyla yıkayın.

 1. Kabartma Tozu ve Tuz

Diğer bir etkili kombinasyon, kabartma tozu ve tuzdur. Her birinden 1/2 fincan karıştırın ve karışımı gidere dökün .

Yaklaşık on beş dakika bekleyin ve ardından Lavaboya kaynar su dökün. Her üç bileşen de oldukça agresif bir kimyasal reaksiyon yaratır ve daha zorlu banyo lavabosu duruşlarının bazılarının engelini kaldırabilir.

 1. Kaynar Su

Bu, bazı banyo tıkanıklıklarında, özellikle de sabun köpüğünden kaynaklanan kesintilerde şaşırtıcı derecede iyi sonuç verir. Kaynar su, lavaboda halihazırda çok fazla ılık su bulunmadığında yavaş bir tahliye olduğunda etkilidir. Bir su ısıtıcısını veya büyük bir tencereyi suyla doldurun ve kaynatın. Suyu üç veya dört farklı aşamada gidere boşaltın. Bu yöntem işe yarayacaksa, sonuçlar oldukça hızlı olmalıdır.

 1. Islak ve Kuru Vakum

Islak ve kuru atölye süpürgesi, özellikle inatçı tıkanmalara yardımcı olmak için ideal bir cihazdır. Tıkanıklığı etkili bir şekilde emmesi için hortum için bir conta oluşturmanız gerekebilir (plastik bir soda şişesinin üstü veya bir piston başlığı gibi). Vakumunuzu en yüksek sıvı ayarına getirin ve gerisini Lavabonuzu boşaltmaya izin verin. Güçlü emiş gücü genellikle sıhhi tesisatı tıkayan her şeyi yerinden çıkaracak kadar güçlüdür.

 1. Tel Askı

Bu yöntem en sona saklanır çünkü en çok dahil olan yöntemdir. Yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak tahliyenizi kaldırabilirseniz, bu projeden kaçınabilirsiniz. Değilse, bir tel askı kullanmak en inatçı tıkanıklıkları gidermelidir.

Malzemeler: tel askı, pense (telin bükülmesine yardımcı olmak için), lastik eldivenler ve fazla suyu tutmak için kap.

 1. Suyu kapatın, lavabonun altındaki her şeyi temizleyin, fazla su için bir kova yerleştirin ve tapayı tamamen kapatın.
 2. Yapmanız gereken bir sonraki şey, banyo lavabosundaki tıpayı çıkarmaktır. Bunu yapmak için, lavabonun altına girin ve pivot çubuğunu çatal kayıştan çıkarmak için yaylı klipsi sıkarak durdurucuyu serbest bırakın. Pivot çubuğu çatal kayıştan çıkarıldıktan sonra, tıpa doğrudan lavabonuzdan dışarı çıkmalıdır.
 3. Burası iğrençleşen yer, bu yüzden lastik eldivenlerinizi giydiğinizden emin olun. Tıpa gevşetilmiş haldeyken, onu lavabo giderinden çekebilirsiniz. Tüm kir, saç ve birikintilerin durdurucu mekanizmasını temizlemeniz gereken yer burasıdır. Bunu yapmak için banyo lavabonuzu AÇMAYIN! Suya ihtiyacınız varsa, tıpayı temizlemek için farklı bir lavabo kullanın.
 4. Durdurma mekanizmasını temizledikten sonra, tel askınızı kapmak ve saç ve yapışkan topaklar bağlamanıza yardımcı olacak bir şekle bükmek isteyeceksiniz. Şekli bir geri kazıyıcı veya olta kancası düşünün. Doğru şekle sahip olduğunuzda, kancayı gidere indirin ve bir tıkanıklık hissettiğinizde, yapabildiğiniz kadar çok pislik yakalamak için askıyı bükmeye ve hareket ettirmeye başlayın.
 5. Tel askı ile olabildiğince fazla çöp çıkarmaya çalışın. Borunun iç taraflarını temizlemek için eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz. Pivot çubuğun çıkarıldığı açıklıktan bir miktar saç ve yapışkan da çekilebilir.
 6. Borunun P-dirseğinde, askı ile ulaşamayacağınız büyük bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız, borunun P-büküm bölümünü sökmeniz gerekebilir. Tıkanmanın ciddiyetine bağlı olarak bu gerekli olabilir veya olmayabilir.
 7. Her şeyi yeniden bir araya getirin. Tüm sıkı çalışmanızın sonuçlarını test etmek için kanalizasyona biraz sıcak su akıtın. Tüm parçaları yeniden birleştirdikten sonra, oradayken her şeyi sızıntı ve korozyon açısından inceleyin.

Kapanı Temizleme – Lavabonun altındaki u şeklindeki boruya “tuzak” denir ve zor bir tıkanma ile sorun yaşıyorsanız başlamak için iyi bir yerdir. Bu yöntem kulağa biraz karmaşık gelebilir, ancak oldukça basittir ve yalnızca bir kova ve bir tesisatçı anahtarı gerektirir.

Kovayı u şeklindeki borunun altına koyun (suyu tutmak için) ve ardından borunun her iki ucundaki kayar somunları gevşetin. Boruyu çıkarın ve mümkünse içindekini kovaya boşaltın.

Kalıntıları gidermek için borunun içini kazmak için bir tele ihtiyacınız olabilir. “Kapanı” iyice temizledikten sonra, içinden biraz su geçirin ve ardından tekrar takın.

Bu yöntemleri deniyor ve yine de banyo lavabonuzun tıkanıklığını açamıyorsanız En Yakın Tesisat İletisime Gecin ! Profesyonel tesisatçılarımız, sorununuzu% 100 para iade garantisi ile çözecektir.

Kurulum (ve değiştirme), bakım, sızıntı tespiti , onarım ve daha fazlası dahil olmak üzere sıhhi tesisatın tüm yönlerini kapsıyoruz !

 

 

Tesisatçı

olarak Altınşehir Su TesisatAlanında hizmet sağlamaktayız bizlerden hizmet alabilirsiniz.