Klozet İç Takımı Nedir

Sifonu çeken bir tuvalet, motorsuz, elektrik gerektirmeyen (genellikle) bir sistem kullanarak oldukça kusursuz bir şekilde çalışan, evinizdeki daha basit mekanik cihazlardan biridir.

Yüzyıllardır büyük ölçüde değişmemiş bir sistem. Bugünün tuvaletleri , 1778’de İngiltere Yorkshire’lı Joseph Bramah tarafından patentlenen ilk sifonlu tuvaletten kozmetik olarak farklı görünebilir, ancak operasyon dikkate değer ölçüde aynıdır.

Yine de doğasında var olan basitliğine rağmen, sifonlu bir tuvaletin gerçek çalışması birçok insan için bir gizem olmaya devam ediyor, muhtemelen sihrin çoğu porselen tankın içinde, nadiren çıkan bir kapağın altında gerçekleştiği için.

Tuvaletinizin parçalarını ve nasıl çalıştıklarını anlamak, ortaya çıkan sorunları anlamanıza ve çözmenize yardımcı olabilir. Biraz bilgiyle, pek çok sorunun bir tesisatçı çağırmadan oldukça kolay bir şekilde çözülebileceğini göreceksiniz .

Tuvaletinizi Gezmek

Basitçe tuvaletinizin kapağını açarak, dikkatlice bir kenara koyarak ve tankın içindeki parçaları yakından inceleyerek başlayın. evlerin çoğunda bulunan tip olan standart sifonlu tuvalette, tüm parçalar benzer olacaktır.

Kulp ve Gömme Çubuk

Sap ve gömme çubuk floş başlatmak parçalarıdır. Sapı incelerken, bir zincire veya tele bağlanan yatay bir çubuğa bağlı olduğunu göreceksiniz. Tuvalet kolları bazen gevşer ve genellikle tankın içinde bulunan plastik veya metal montaj somununu sıkmak basittir. Bu somunun, normal somunların diş açma şeklinin tersi yönde dişlendiğini unutmayın. Somunu saat yönünün tersine çevirerek sap ucunda sıkarsınız .Kaldırma Zinciri (Kaldırma Telleri)

Koldan yatay olarak uzanan bir kaldırma çubuğu, tankın dibine dikey olarak inen bir zincire bağlanır. Bu, suyun klozete akmasını sağlamak için tankın altındaki sifon vanasının açıldığı mekanizmadır. Kaldırma zinciriyle ilgili yaygın bir sorun, dolaşması veya kırılmasıdır. Tuvaletiniz hiç sifonu çekmediğinde veya tam olarak sifonu çekmediğinde, sorun genellikle kırılmış veya ayarlanması gereken bir kaldırma zinciridir.

Rezervuar iç takımı

Kaldırma zinciri, çalkalama valfi açıklığına dayanan kauçuk bir kanadı çalıştırır. (Daha eski tuvaletlerde, bunun yerine bir tank topu olabilir.) Tankta su varken kanadı net bir şekilde göremeyebilirsiniz, ancak tuvaleti sifonu çekip hareketi izlediğinizde çalışması netleşecektir. Kanat, klozet kolu ve kaldırma zinciri kaldırıldığında, tankta depolanan suyun çanağa akmasını sağlamak için yıkama valfinden kaldırıldığında çalıştırılır. Sifonlar sonunda yıpranır veya yanlış hizalanır, bu da sifondan sonra suyun klozete sızmasına neden olabilir. “Çalışan bir tuvalet” genellikle hatalı bir kanatçığa kadar izlenebilir.

Vana

Bu, tankın dibinde oturan ve bir sifon başlatıldığında suyun tanktan ve klozetin içine düştüğü açıklığı oluşturan plastik veya metal parçadır. Çalkalama supap genellikle tek parçalı bir yapı parçası olarak dikey taşma borusuna bağlanır. Tankın altındaki çalkalama valfi kuyruk parçasının etrafına büyük bir yumuşak O-ring conta oturur ve tank ile kase ünitesi arasındaki bağlantıyı sızdırmaz hale getirir ve yastıklar.

Taşma Tüpü

Yıkama vanası tertibatına bağlı olan taşma tüpü, su besleme vanasının kapanmaması durumunda tanktaki suyun taşmasını önlemek için bir güvenlik önlemi sunar. Fazla su, taşma tüpünün üstünden klozetin içine dökülür. “Çalışan” bir tuvalet, tuvaletteki su seviyesinin çok yüksek olduğunun bir işareti olabilir.

Vanasını kapatın

Tuvaletin dışında, tuvalete soğuk su getiren su besleme borusu üzerinde zemine yakın bir armatür kapatma vanası bulunmalıdır. Bu genellikle tuvaletin sol tarafında, tankın altındadır. Bu armatür kapatma vanası, onarım yapmanız gerektiğinde tuvalete giden suyu kesmenizi sağlar. Tüm tuvaletlerde kapatma vanaları yoktur, ancak bunları takmak iyi bir fikirdir. Zamanla, kapatma valfleri arızalanabilir, bu nedenle birini değiştirmek oldukça yaygın bir “Kendin Yap” projesidir.

Tedarik Tüpü

Kapatma valfinden tuvalet tankının altındaki su kaynağı ek parçasına akan bir vinil, plastik veya çelik ağ besleme borusudur. Bu tüpler genellikle oldukça sorunsuzdur, ancak eskidiklerinde veya bağlantılar gevşediğinde başarısız olabilirler.

Su Besleme Vanası (Küresel Vana)

Tankın içinde, genellikle bilyalı vana olarak bilinen su besleme vanası, genellikle tankın sol tarafına monte edilen dikey bir tertibattır. Bu, tuvalet sisteminin odak noktasıdır, sifon döngüsünün sonunda tankı tekrar doldurmak için taze su kaynağını açan ve tankta uygun seviyeye ulaştığında suyu kapatmak için tekrar kapanan kısımdır. Besleme valfi, birçok tuvalet sorununun ortaya çıktığı yerdir ve başarısız olduğunda birini değiştirmek çok yaygın bir projedir.

 

Flatör (Float Ball)

Tüm besleme vanalarında, tanktaki su seviyesini algılamaya ve uygun seviyeye ulaşıldığında su besleme vanasını kapatmaya yarayan bir tür şamandıra cihazı bulunur. Daha eski tuvaletlerde, bu, besleme valfinden hareket eden yatay bir döner kola tutturulmuş yüzer bir top olabilir (yukarıdaki şemaya bakın). Daha yeni tuvaletlerde, şamandıra cihazı genellikle besleme valfinin dikey şaftına takılan bir şamandıra kabıdır . Şamandıra cihazını ayarlamak, tanktaki su seviyesini ayarlamanıza izin veren şeydir.Dolum Tüpü

Su besleme vanasından koşarken, tankın ortasındaki taşma tüpünün üstüne klipslenen küçük bir esnek tüp göreceksiniz. Bu, yeniden doldurma tüpüdür ve amacı, yeniden doldurma döngüsü sırasında klozet içine küçük bir damla su göndermektir. Bu, çanak kapanın kanalizasyon gazlarına karşı sızdırmaz durumda tutulması için gerekli olan çanak içindeki durgun su seviyesini yenilemeye yarar.

Klozet

Bu, elbette, “eylem” in meydana geldiği yerdir. Ancak çoğu insanın görmediği şey, zemine cıvatalı klozet ünitesinin, lavabo sifonu gibi çalışan içten kavisli bir tuzak yapısına sahip olmasıdır. İç tuzak, durgun suyu tutmaya ve kanalizasyon gazlarının eve yükselmesini önlemeye hizmet eder. Haznede gördüğünüz su, aslında tuvaletin tahliye kapanı konfigürasyonunun üst ağzıdır. Tuzak, en yaygın tuvalet sorununun ortaya çıktığı yerdir – kanalizasyon tıkanıklıkları . Eğer başka bir tuvalet tamiriyle uğraşmazsanız, neredeyse kesinlikle bir noktada tıkanma ile başa çıkacaksınız.

 Eksantrik Gada (Gada)

Tuvaletin altında görüş alanından gizlenmiş, klozetin tabanı (korna) ile zemindeki tahliye açıklığı arasındaki bağlantıyı kapatan yumuşak bir balmumu halkası vardır. Bu mum mühür, tuvalet ve kanalizasyon hattı arasında hava ve su geçirmez bir sızdırmazlık sağlar. Başarısız olduğunda, sifon çekme sırasında tuvaletin tabanından su sızdığını fark edebilirsiniz. Bir ağda halkasını değiştirmek biraz dağınık bir iş olabilir, ancak er ya da geç çoğu tuvaletin yenisine ihtiyacı olacaktır.

 

Tuvaletin Nasıl Sifonu

 

Yıkama döngüsü sırasında kapağı çıkarılmış olarak tuvalet tankının içini izlerseniz, sistemin nasıl çalıştığını ve nerede sorunların ortaya çıkabileceğini net bir şekilde anlayacaksınız.

1.Kol kolunun itilmesi veya çekilmesi, kanadı yıkama vanası açıklığından kaldıran bir kaldırma zincirini çalıştırır. Bu, suyun depodan klozete akmasını başlatır.

2.Haznedeki su, atık içerikleri ile birlikte, haznenin entegre tuzağından ve evin tahliye sistemine sifonlanır .

3.Tank boşaldığında, kanat çalkalama vanası açıklığındaki yerine geri düşer.

4,Şamandıra kabı veya şamandıra topu tankın içine düştüğünde, su besleme vanası açılır ve tatlı su akmaya başlar. Bu suyun çoğu depoyu doldurur, ancak küçük bir miktarı yeniden doldurma tüpü ve taşma tüpü yoluyla klozete geri gönderilir.

4,Su seviyesinde hareket eden şamandıra kabı veya şamandıra topu, tankta uygun yüksekliğe ulaştığında, su besleme valfini kapatır. Tuvalet artık bir sonraki sifon için hazırdır.

5,Artık tuvaletinizin parçalarını ve işlevlerini net bir şekilde anladınız. Sorunlar ortaya çıktığında, muhtemelen tam olarak nereye bakacağınızı bileceksiniz.

Tesisatçı

olarak Altınşehir Su TesisatAlanında hizmet sağlamaktayız bizlerden hizmet alabilirsiniz.